Twórca Taekwon-Do, generał Choi Hong Hi przykładał ogromną wagę do moralności i postępowania ludzi. Sam o sobie napisał w encyklopedii, że mimo niewielkiego wzrostu starał się żyć zgodnie ze swoimi przekonaniami, bez lęku stając zawsze po stronie sprawiedliwości. Wierzył,
że było to możliwe dzięki ogromnej sile i niezłomnemu duchowi zaszczepionym w Taekwon-Do.
Zgodnie ze słowami twórcy Taekwon-Do, powodzenie lub porażka w nauce tej sztuki walki w dużym stopniu zależą od tego w jaki sposób postrzegane i praktykowane są poniższe zasady, które powinny być wyznacznikiem postępowania nie tylko na sali treningowej, ale też w życiu codziennym.
Ye Ui – Uprzejmość
Yom Chi – Rzetelność
In Nae – Wytrwałość
Guk Gi – Samokontrola
Baekjul Boolgool – Odwaga, niezłomny duch
W Encyklopedii Taekwon-Do generał Choi Hong Hi w punktach wyjaśnia znaczenie każdej z pięciu zasad, co w znacznym stopniu ułatwia ich zrozumienie i zastosowanie.
Uprzejmość
Jest to zasada, którą możemy wdrażać nie tylko podczas treningu, ale też w życiu codziennym przestrzegając kilku prostych reguł. Pozwoli to na ukształtowanie charakteru we właściwy sposób i przeprowadzenie nauki Taekwon-Do we odpowiednim porządku.
- Dbanie o wzajemne relacje, aby były zgodne.
- Odczuwanie wstydu z powodu własnych wad, refleksja nad wadami innych.
- Uprzejmość i grzeczność w stosunku do innych.
- Wspieranie poczucia sprawiedliwości i człowieczeństwa.
- Rozróżnianie instruktorów i uczniów, seniorów i juniorów, starszych i młodszych.
- Postępowanie zgodnie z zasadami, etykietą.
- Poszanowanie dla cudzej własności.
- Uczciwe i szczere rozwiązywanie problemów.
- Powstrzymywanie się od dawania i przyjmowania podarunków w razie wątpliwości.
Przekraczając próg dojang (sali treningowej) kłaniamy się. To samo robimy wobec współćwiczących, instruktorów i mistrzów. Jest to wyraz szacunku, doskonale zawiera się
w pojęciu uprzejmości. Jednocześnie jest to też symbol, który możemy przenieść do życia codziennego. Wówczas naszym ukłonem będzie każde działanie, a czasami jego brak, wpływające na budowanie pozytywnych relacji z ludźmi i otoczeniem.
Rzetelność
W encyklopedii generała Choi Hong Hi zawarto wyjaśnienie pojęcia rzetelność, które jest bardziej swobodne od słownikowego. Najbardziej istotna jest umiejętność dostrzeżenia
i zrozumienia co jest złe, a co dobre oraz skłonność i chęć do przyznania się do winy, gdy postąpiło się źle. W miejsce ścisłej definicji, generał Choi Hong Hi podaje przykłady postępowania będącego przeciwieństwem rzetelności.
- Instruktor, który wystawia złe świadectwo sobie oraz uprawianej przez siebie sztuce walki poprzez nauczanie nieprawidłowych technik,
co może wynikać tak z braku wiedzy jak i zwykłej obojętności oraz braku staranności. - Uczeń wystawiający sobie złe świadectwo odpowiednio „przygotowując” przed egzaminem lub pokazem deski lub inne materiały,
których rozbicie będzie prezentował. - Instruktor, który własne niedostatki wiedzy oraz umiejętności kamufluje bogatym wyposażeniem sali treningowej oraz hojnym,
choć niezasłużonym schlebianiem swoim uczniom. - Uczeń, który żąda od instruktora przyznania mu wyższego stopnia lub próbuje go kupić.
- Uczeń, który pożąda wyższego stopnia tylko i wyłącznie dla podbudowania własnego ego lub poczucia siły.
- Instruktor promujący i nauczający swojej sztuki walki tylko i wyłącznie z pobudek materialnych.
- Uczeń, który postępuje niezgodnie ze swoimi słowami.
- Uczeń, który nie ma odwagi lub wstydzi się spytać o opinię osób z niższym stopniem.
Rzetelność to nie tylko wielokrotne powtarzanie podczas treningu technik i ćwiczeń mających poprawić sprawność ciała. Jest to również umiejętność i skłonność do dostrzegania swoich błędów i niedociągnięć oraz otwartość na opinie innych osób, również niższych rangą. Jest to ciągła praca nad tym, aby być lepszym człowiekiem.
Wytrwałość
Jedna z najtrudniejszych do wykształcenia cech ludzkiego charakteru. Ludzie z natury są niecierpliwi, wraz z rozwojem cywilizacji i dobrobytu pragną coraz więcej i coraz szybciej zyskiwać, często bez wysiłku. Obecnie bardziej niż kiedykolwiek prawdziwe są słowa Konfucjusza: „Cierpliwość prowadzi do cnót i zasług” oraz „Pełen pokoju dom można stworzyć będąc cierpliwym po stokroć”. Cokolwiek chcemy zdobyć, czy będzie to wyższy stopień czy doskonalsza technika lub biegłość w sztuce walki, musimy określić swój cel
i trwać przy nim. Jednym z najważniejszych sekretów w dążeniu do bycia mistrzem Taekwon-Do jest pokonywanie wszelkich trudności poprzez wytrwałość.
Konfucjusz mówił: „Kto nie potrafi być cierpliwy w sprawach błahych, ten rzadko osiąga sukces w sprawach wielkiej wagi”.
W tym przypadku doskonale widać, jak bardzo uprawianie Taekwon-Do odzwierciedla ludzkie życie, które stawia przed nami szereg wyzwań i trudności, nie rzadko oddając niepowodzenia i rozczarowania. Wyznaczanie sobie właściwych i godnych celów, trwanie przy nich i ciągłe dążenie do ich realizacji wymagają ciężkiej pracy, cierpliwości
i wytrwałości. Uleganie w chwilach słabości, poddawanie się niepowodzeniom z upływem czasu budzi przykre refleksje, a nie zawsze jest możliwość by spróbować ponownie. Wytrwałość jest więc cechą nadrzędną, którą powinniśmy się kierować zawsze, w każdym działaniu jakiego się podejmujemy. Tylko w ten sposób możliwe jest osiągnięcie sukcesu.
Generał Choi Hong Hi napisał: „Szczęście i dobrobyt częściej spotykają cierpliwych”.
Samokontrola
Samokontrola jest niezwykle istotna zarówno wewnątrz dojang jak i poza nim, tak samo podczas sparringu jak i w sprawach życia codziennego. Brak samokontroli podczas sparringu może prowadzić do realnego zagrożenia dla zdrowia a nawet życia ćwiczących. Szczególnie w przypadku osób, których umiejętności techniczne nie stoją jeszcze na zbyt wysokim poziomie istotna jest umiejętność odpowiedniego ograniczania siły ciosów (co nie jest równoznaczne z ograniczaniem szybkości) i emocji często towarzyszących walce sportowej.
Za Lao Tzu: „określenie silniejszy odnosi się do kogoś, kto raczej zwycięża siebie, a nie kogoś innego”.
Niezłomny duch, odwaga
„Tu leży 300, którzy spełnili swój obowiązek”, proste epitafium upamiętniające jeden z najbardziej znanych ludzkości aktów odwagi. Leonidas i jego trzystu Spartan, stawiając czoło znacznie przeważającym siłom Xerxesa pod Termopilami, pokazał światu prawdziwe znaczenie odwagi i niezłomnego ducha. Są to cechy, które pozwalają postępować właściwie, zgodnie ze swoimi zasadami, nawet w najbardziej niesprzyjających okolicznościach.
W historii Korei bezspornym przykładem odwagi i niezłomnego ducha jest generał Gae Baek, który w roku 660 n. e. mając do dyspozycji tylko 5000 żołnierzy stawił czoło połączonym armiom dynastii Silla i Tang, chcąc powstrzymać ich najazd na królestwo Baekje. Mając świadomość ogromnej przewagi wroga oraz nieuniknionej porażki, stanął do walki w obronie swojego kraju. Pamięci generała Gae Baek został poświęcony dwunasty układ Taekwon-Do, nazwany jego imieniem.
Prawdziwy student Taekwon-Do, traktujący poważnie tę sztukę, powinien być zawsze szczery i skromny. W obliczu niesprawiedliwości podejmie walkę bez wahania i strachu,
bez względu na to jak wielka lub liczna siła zostanie mu przeciwstawiona. Konfucjusz powiedział: „aktem tchórzostwa jest nie zabieranie głosu przeciwko niesprawiedliwości”.
Historia dowodzi, że realizują swoje cele i marzenia ci, którzy walczą o nie wytrwale i niezłomnie.
„Realizuj własne cele”