Hapkido jest koreańską sztuką walki łączącą szeroki wachlarz technik obejmujących między innymi dźwignie, rzuty, duszenia, uderzenia i kopnięcia. Łączy w sobie cechy zarówno twardych jak i miękkich stylów walki. Za twórcę tej sztuki walki uważa się Choi Yong-sool, który według najbardziej popularnej wersji historii Hapkido w wieku dziewięciu lat rozpoczął naukę u Sokaku Takedy w Japonii. Mistrz Takeda nauczał sztuki walki bez broni zwanej Daito-ryu Aiki Jujitsu, w której nacisk kładziono na użycie dźwigni, uderzeń i ataków na punkty witalne. Sokaku Takeda był również nauczycielem twórcy Aikido, Morihei Ueshiby. Mimo pewnych nieścisłości w tej wersji historii, istnieje niezaprzeczalne podobieństwo pomiędzy Hapkido i Aikido, co stanowi dowód wspólnego rodowodu.
Choi Yong-sool pobierał nauki od Takedy przez 35 lat, aż do jego śmierci w 1943. Później stworzył swój własny system walki wręcz oparty na dźwigniach. Początkowo nosił on nazwę Dae Dong Yu Yusul, co oznaczało „Jujitsu Wielkiej Azji”. Choi wrócił do Korei jako mistrz pod koniec drugiej wojny światowej. Otworzył małą szkołę sztuk walki w trzecim co do wielkości mieście, Taegu. Po zakończeniu wojny i klęsce Japonii nazwa Dae Dong Yu Yusul stała się nieodpowiednia. Nowa nazwa, Hapkido, została nadana w 1958 roku, a jej autorstwo przypisuje się uczniowi Choi, Ji Han-jae.
Hapkido po koreańsku oznacza „droga (sztuka) harmonijnej siły” lub „droga siły i harmonii”. Słowo hap oznacza harmonię lub koordynację, ki – istotę siły lub energii, do odnosi się do drogi lub sztuki. Hapkido zapisuje się tymi samymi chińskimi znakami co Aikido. Hapkido jest stylem obronnym, więc skuteczność technik w samoobronie jest najbardziej istotna. Kładzie nacisk na ruchy okrężne oraz wykorzystanie energii przeciwnika przy oszczędnym wkładzie własnej siły. Tym samym też skuteczność wykonywanych technik nie wymaga dużej siły fizycznej nawet w przypadku obrony przed silniejszym przeciwnikiem. Dodatkowo, czyni to Hapkido sztuką walki odpowiednią zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Wyjątkowo duży zbiór różnorodnych technik zarówno obrony jak i ataku pozwala uznać Hapkido za kompletną sztukę walki.
Kwan Nyom Hapkido jest stylem Hapkido opracowanym przez Hae Jang Nim (Wielkiego Mistrza) Geoffa J. Bootha. Kwan Nyom tłumaczy się jako „Szkoła konceptów”. Główne techniki nie różnią się niczym od technik tradycyjnego Hapkido. Inne jednak jest podejście do nauczania tej sztuki walki. Tradycyjne Hapkido opiera się na nauczaniu na przykład dziesięciu technik wyjścia z jednego trzymania, dziesięciu z innego itd. Kwan Nyom Hapkido natomiast uczy wykorzystania jednej techniki w wielu różnych sytuacjach, dzięki czemu daje większe możliwości wykorzystania ich w samoobronie.
HJN Geoff J. Booth związany jest ze sztukami walki od 40 lat. Posiada stopień mistrzowski 8 Dan w Hapkido, natomiast DJN Ji Han-jae uhonorował go stopniem 10 Dan w Sin Moo Hapkido. W Australii HJN Geoff J. Booth jako nie-koreańczyk jest posiadaczem najwyższego stopnia mistrzowskiego w Hapkido. Jest twórcą i głównym instruktorem International Hapkido Alliance, która zrzesza szkoły Kwan Nyom Hapkido na całym świecie. Jako Mistrz i nauczyciel, HJN Geoff J. Booth każdego roku odwiedza szkoły uczące Kwan Nyom Hapkido na całym świecie, prowadząc seminaria, treningi i egzaminy.
W tym roku, HJN Geoff ponownie zagościł w dojang Centrum Koreańskich Sztuk Walki w Warszawie. Spotkanie z uczniami Hapkido CKSW rozpoczęło się w piątkowy wieczór egzaminem na stopnie uczniowskie. Podczas dwóch godzin prezentowania technik Hapkido, uderzeń, kopnięć, dźwigni i rzutów, egzaminowani dodatkowo musieli zmierzyć się z wyjątkowym jak na tę poru roku upałem, co potęgowało fizyczne zmęczenie. Zarówno uczniowie jak i CKSW jako szkoła nauczająca Kwan Nyom Hapkido zdali egzamin bardzo dobrze. HJN Booth był zadowolony z poziomu technicznego prezentowanego przez uczniów CKSW.
Główna atrakcja pobytu HJN Geoffa J. Bootha w Polsce, otwarte seminarium Kwan Nyom Hapkido, została zaplanowana na sobotę, 1 kwietnia 2017 r. GMG, jak mówią o nim uczniowie i przyjaciele (Grand Master Geoff) jest nie tylko świetnym nauczycielem. To postać obdarzona wyjątkowym poczuciem humoru i niezrównanym talentem gawędziarza. Dzięki temu całodniowe spotkanie z Hapkido przebiegło w bardzo dobrej atmosferze. Poza technikami z zakresu dźwigni naramiennych i typu S, tzw „bloków niszczących”, walki nożem i innymi, HJN Geoff uraczył uczestników seminarium sporą dawką różnych historii i anegdot nie tylko z własnego życia. Opowiedział między innymi o swoich babciach, do których czuje szczególnego rodzaju sentyment, zacytował też słowa wielkich tego świata, których oni sami nigdy nie wypowiedzieli – skoro jednak fajnie brzmią, to dlaczego nie? Tradycyjnie, jak co roku, seminarium zostało zakończone rozdaniem certyfikatów i wspólnym zdjęciem. Ale nie tylko… z okazji 40-lecia uprawiania sztuk walki HJN Geoff otrzymał również upominek, który z pewnością będzie miłą pamiątką tegorocznego pobytu w Polsce.
Dzień następny, niedziela, został poświęcony doskonaleniom technik Kwan Nyom Hapkido. Był to panel przeznaczony dla osób trenujących Hapkido w CKSW.
HJN Geoff G. Booth posiada ogromne doświadczenie i wiedzę za zakresu sztuk walki, wykraczające poza Hapkido. Posiada bardzo istotną u nauczycieli umiejętność zarażania fascynacją. Potrafi w lekki i ciekawy sposób przekazywać wiedzę tak praktyczną, jak i teoretyczną, w tym też zakresu historii i filozofii sztuk walki. Dzięki temu spotkania z nim podczas seminariów za każdym razem są równie ciekawe i inspirujące.
Poniżej galeria zdjęć wykonanych podczas seminarium:
http://www.yong.pl/seminarium-g-booth-2017/