Choong Moo, ostatni układ Taekwon-Do ITF wykonywany na poziomie stopni uczniowskich, został nazwany na cześć admirała Yi Soon-Sin z koreańskiej dynastii Yi, który zainicjował budowę pierwszego uzbrojonego okrętu wojennego, zwanego Kobukson (okręt-żółw). Yi Soon-Sin, dowodząc wojenną flotą morską, powstrzymał upadek koreańskiego królestwa Joseon podczas inwazji japońskiej w 1592 r.
Układ zawiera 30 ruchów. Kończy się uderzeniem lewą ręką, co symbolizuje godną pożałowania śmierć admirała, uniemożliwiającą wykazanie się pełnią swojego potencjału. Yi Soon-Sin, oskarżony o zdradę, z powodu nagłej śmierci nie miał możliwości udowodnienia swojej lojalności wobec króla.
Yi Soon-Sin już w młodości wykazywał się ponadprzeciętnym sprytem i zdolnościami przywódczymi. Mimo, że początki służby wojskowej nie wróżyły wielkiej kariery, jako dowódca odnosił sukcesu. Nie chcąc brać udziału w rozgrywkach skorumpowanych oficerów, zyskał sobie wrogów, co w konsekwencji spowodowało wysunięcie przeciwko niemu fałszywych oskarżeń i poskutkowało popadnięciem w niełaskę. Ostatecznie jednak w 1591 r. otrzymał stanowisko dowódcy lewej floty prowincji Jeolla. Był to punkt zwrotny w jego karierze.
W tym samym czasie rozpoczęła się japońska inwazja na Koreę i Chiny. W 1592 roku Yi Soon-Sin po raz pierwszy poprowadził do walki swoje okręty. Nie posiadając wcześniej żadnego doświadczenia w tym zakresie, doprowadził do pokonania Japończyków. W 1597 r. Japończycy próbowali wciągnąć w pułapkę flotę admirała i rozbić ją w bitwie na obszarze najeżonym podmorskimi skałami. Yi Soon-Sin świadomy zagrożenia nie wykonał rozkazu i odmówił stanięcia do walki, przez co stracił dowództwo. Jego następca, Won Kyun, prowadząc flotę do boju stracił większość okrętów. To przyczyniło się do ponownego powierzenia dowództwa admirałowi Yi.
W 1597 roku, pod Myeongyang, Yi Soon-Si wystawił do walki 12 lub 13 okrętów oraz około 30 mniejszych jednostek przeciwko 133 okrętom wojennym Japonii. Dzięki zastosowanej taktyce doprowadził do klęski Japończyków, którzy stracili 31 okrętów wojennych, wciąż dysponując wszystkimi okrętami, z którymi wychodził do bitwy.
W ciągu swojego życia stoczył 22 lub 23 bitwy, podczas których nie stracił ani jednego okrętu. Po raz ostatni Yi Soon-Sin dowodził w zwycięskiej bitwie z Japończykami 18 listopada 1598 roku, nim zginął od kuli muszkietu.
Admirał Yi Soon-Sin przyczynił się do zbudowania silnie opancerzonych okrętów wojennych, zwanych Kobukson (Geobukseon, statek-żółw), których użycie wraz z zastosowaniem doskonałej taktyki przyczyniło się do wielu z jego zwycięstw.
Kobukson (Geobukseon, „statek-żółw”), okręt używany przez Królewską Marynarkę Wojenną koreańskiej dynastii Joseon od XV do XIX wieku. Powstanie i wodowanie prototypu miało miejsce w 1592 roku, na kilka tygodni przed rozpoczęciem inwazji japońskiej na Koreę.
W czasie japońskiego ataku flota koreańska dysponowała zaledwie trzema Kobuksonami. Po raz pierwszy wykorzystano je pod koniec czerwca 1592 r., podczas bitwy na północ od wyspy Namhae.
Główne zalety „statków-żółwi” to pancerz, wiosła oraz siła ognia. Wiosła były profilowane inaczej niż europejskie, co pozwalało na uzyskanie większych prędkości. Mówi się też, że przy odpowiednim użyciu możliwe było wywołanie fali zdolnej wywrócić statek przeciwnika. Zbyt ciężka w stosunku do kadłuba budowa nadburcia powodowała, że Kobuksony były powolne i mało zwrotne. Mimo to, flota koreańska pod przywództwem admirała Yi Soon-Sina odnosiła spektakularne zwycięstwa nad flotą japońską.
– niunja so sang sonkal makgi
– gunnun so sonkal nopunde ap taerigi
– niunja so kaunde sonkal daebi makgi
– gunnun so opun sonkut nopunde tulgi
– guburyo junbi sogi
– kaunde yopcha jirugi
– twimyo yopcha jirugi
– niunja so palmok najunde makgi
– ap moorup chagi
– gunnun so sonkal dung nopunde ap taerigi
– nopunde dollyo chagi
– kaunde dwitcha jirugi
– niunja so kaunde palmok daebi makgi
– kaunde dollyo chagi
– gojung so digutja makgi
– gunnun so dwijibun sonkut najunde tulgi
– niunja so dung joomuk yopdwi taerigi
– gunnun so kaunde sun sonkut tulgi
– gunnun so doo palmok nopunde makgi
– gunnun so palmok kaunde ap makgi
– annun so dung joomuk nopunde yop taerigi
– kaunde yopcha jirugi
– niunja so kyocha sonkal kaunde yop makgi
– gunnun so doo palmok sonbadak ollyo makgi
– gunnun so palmok chookyo makgi
– gunnun so kaunde bandae jirugi